uvazujme

Nešťastná situace s opravami církevních památek

Katolické náboženství má v českých zemích dlouhou historii a vždy mělo své zásadní postavení v životě panovníků i obyčejných lidí. Během staletí se tak v dnešní České republice postavila řada unikátních a historicky hodnotných staveb kostelů, klášterů, kapliček a dalších církevních budov. Řada králů a šlechticů nechala za své peníze rekonstruovat zničené kostely, aby se tak vykoupila ze svých pozemských hříchů. Jinde zase měšťané pořádali sbírky, aby se vybudovaly chrámy, vyjadřující jejich úctu k Božímu Tělu. Takovým příkladem je třeba chrám sv. Barbory v Kutné Hoře, jehož výstavba symbolizuje moc královského města a osamostatnění se od Sedleckého kláštera.

Stávají se z nás bezvěrci?

Dnešní moderní doba nás svým tempem a konzumismem odvádí od víry a jejího prapůvodního významu. Církevní památky často chátrají, protože na jejich opravu nejsou peníze, a farnosti tyto nákladné rekonstrukce ze svých zdrojů nejsou schopny zafinancovat. V Uherském Hradišti tak místní farnosti na obnovu fasády kostela sv. Františka Xaverského pomohla nejvýhodnější půjčka od Olomouckého arcibiskupství.


Situace v hlavním městě

Praha, která byla vždy sídlem českých králů, nemá nadarmo přízvisko „stověžatá“. Za jejich vládu se zde postavilo nepřeberné množství věží, kostelů a chrámů k církevním účelům. Mezi nejvýznamnějšími památkami nesmíme opomenout chrám sv. Víta na Hradčanech, kostel Matky Boží před Týnem (tzv. Týnský chrám) na Starém městě, kostel sv. Mikuláše na Malé Straně nebo kostel sv. Ludmily na Vinohradech. Ani Praze se však nevyhne boj o finanční částky na opravu těchto památek. Nedávno se tak pořádala sbírka na opravu varhan svatovítského chrámu. Také v chrámu sv. Ludmily mají varhany, které patří k nejvzácnějším v Česku. Tento nástroj byl již ve velmi špatném stavu a jeho oprava se vyšplhala na částku přes šest milionů korun. I v tomto případě bylo nutné vypomoci pořádáním veřejné sbírky a přispěním sponzora.


Specifické požadavky na obnovu církevních objektů

Církevní památky si žádají specifickou péči, protože jak u nás, tak i ve světě patřily vždy k těm nejkvalitnějším. Nároky na udržení jejich dobrého stavu a péči o ně jsou tak vyšší než u jiných památek. Často se jedná o umělecká díla, na jejichž vzniku se podíleli mimořádní řemeslníci, malíři a sochaři. Za komunismu byly tyto objekty však už ze své podstaty podezřelé, proto se o ně stát moc nestaral. V dnešní době je snaha tyto významné budovy revitalizovat a rekonstruovat, a i když ústup lidí od víry je objektivním faktem, neztrácí minimálně na historické hodnotě. Finance jsou však základním problémem. Jestliže je ve vašem okolí památka, kterou byste vy sami nebo vaše farnost rádi obnovili, a sbírka na tuto věc nepostačuje, není žádnou hanbou využít krátkodobé půjčky.


Nebojte se půjčky

Zřízení půjčky je jednoduchou záležitostí a navíc je to velmi pohodlné, protože v dnešní době existuje online půjčka, díky níž vše zařídíte z pohodlí domova. Poskytovatelé umožňují zřízení půjčky i dlužníkům, protože k jejich schválení není vyžadováno potvrzení o výši příjmů ani nahlédnutí do registru dlužníků. Nepůjčujete si finance na pomíjivé materiální statky, ale na památku velké historické hodnoty, jejíž zachování budoucím generacím ocení nejen farníci, ale i široká veřejnost.
Vložte komentář


Jméno (požadováno)

Web

Příspěvek (požadováno)


Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek